Minu armas Eestimaa

07.07.2021 - 25.07.2021
Näituse asukoht: Hoovisaal

Minu armas Eestimaa

Soovisin kõigile arusaadavas ja koduses pildikeeles jagada minul endal tekkinud emotsioone ja helget tunnet meie armsa kodumaa vastu. Oleksin rõõmus, kui minu maalid tekitaksid äratundmisrõõmu, elustaksid mõnda meenutust või vallandaks fantaasia. Iga maaliga kaasneb minul oma lugu. Vaataja võib leida sealt oma loo. Kõik pildid on maalitud kohtadest, kus olen ise viibinud ja ka ise teinud klõpsu va Vasalemma jõgi, kus kalapüügil käis minu poeg.  Kui Sa vaatad maali siis vaata ja mõtle, mis võis seal veel olla, lõhnad … helid…  näha on vaid killuke tegelikkusest …

Maalidest

Esimesed maalid on seotud minu töökohaga Tallinnas. Hommik linnas ja Õhtu linnas-  jäädes kauemaks tööle, avanes lummav loojang kõrghoone aknast. 

Minu ema on sündinud Läänemaal ja isa Virumaal, mõlemad on pärit taludest. Ilmselt seetõttu tunnen end pigem koduselt lihtsas ja rustikaalses keskkonnas kui klantsis ja moodsas. Talumaalid meenutavad minu lapsepõlvesuvesid Läänemaal ja ongi ainest saanud maakodu ümbrusest.

Läänemaaga on seotud maalid Nõva rand– üks ilusamaid randu mida tean, tol päeval laulsid seal liivadja Nõva sadam – imelisel jaaniööl kohtusin seal ühe armsa väikese tüdrukuga … maalisime seal siis koos merd, sõpruse arenedes kutsus ta mind lahkesti oma pere telki magama…

Siin on maalid, mis meenutavad suusaklubiga tehtud arvukaid seiklusi. Õhtu Pannjärve ääres – seda imelist loojangut nautisime rattamatkal, teel Kauksi. Suplused tehtud, telgid üles pandud, istusime lõkke ümber ja närisime vorsti, tüütuid sääski eemale peletades … Haanja teel ja Ükskord Haanjas – meenub, kuidas krudiseva lumega, täiskuu valguses sai Kurgjärve spordibaasist kohalikku kohvikusse sumbatud ja salajutte räägitud.   

Kuidas on maalid valminud?

Tähtsaim on minu jaoks, et maal väljendaks tunnetust ja emotsiooni. Maalin tavaliselt ühte pilti niikaua kuni maalile tuleb hing sisse ehk ta hakkab kõnelema. Lisaks emotsiooni edasi andmisele on maalides peidus tehniline ülesanne või isegi mitu. Olen tasapisi end arendanud selle 10 aastaga, mil alustasin. Arengutee on nähtav ka maalidelt.

Mõned maalid on valminud pikaajalise protsessi tulemusena. Olen neid üle maalinud, otsinud tausta või mõnda muud lahendust. Teistega on läinud kiiremini

Palju pilte olen maalinud kodus prozektorivalgel või oodates pimedal ajal seda üürikest õiget valgust. Eriti meeldib mulle maalida vabas õhus, liigsest päikesest, tuulest, sääskede- parmude rünnakust hoolimata. Maalilaagris, väljas maalides on valminud maal Vihula mõisa tuuleveski.

Sõnum

Loodan, et näitus kinnitab seda, et tegelikult on siin Eestimaal meil väga-väga ilusaid päevi, hommikuid ja õhtuid toredaid kohti kui oskad ainult näha! Küllap tuleb neid veel ja veel, kui oskame hoida oma kallist Eestimaad ja kogu maailma. Hoidke ja armastage seda maad ning üksteist! Käituge säästlikult! Taaskasutage! Talletage ilusaid, helgeid ja võimsaid hetki oma südamesse, et endas käivitada valgus tumedamatel aegadel.

Kui näed midagi, mis väärib jäädvustamist siis pane silmad kinni, siis lahti ja uuesti kinni. Proovi pildistada silmadega. Proovi saada ette pilt. Pildista niikaua kuni suudad silme ette luua kujutluspildi sellest, mida vaatasid. Õhtul, kodus, sulgedes silmad … ma usun, et suudad luua nähtust kujutluse. Ja kui on pime või raske siis vaata oma pilte!

Uurige ja olge uudishimulikud siis olete pidevas arengus ja teil ei ole kunagi igav, nii püsite värske ja vaimselt tervena!

Kaja Hints, juuli 2021