Haapsalu Kunstiklubi rakukeraamika näitus “Savist ja tulest sündinud”

26.06.2019 - 21.07.2019
Näituse asukoht: Keldrisaal

RAKU

Raku on Jaapani päritolu keraamikatehnika, mis kujunes välja 15.-16. sajandil. See tehnika muutus erakordselt populaarseks
USA-s ja Euroopas 20. sajandi II poolel.

Jaapani raku on seotud teetseremooniaga ja kätkeb endas ülimat looduslikkust ja minimalismi ning tarbelist funktsiooni. Läänes arenenud rakutehnikas kujunes oluliseks toretsev värvimäng ja vorm ning enamikel juhtudel loobuti tarbelisusest. Jaapani ajalooline raku on põletatud oksüdeerivas keskkonnas, läänes aga teostatakse peale põletust reduktsioon, mis lisab protsessile vaatemängulisust ja muudab tulemuse värvilt mitmekesisemaks. Raku andis lääne iluideaalile uue mõõtme ja laiendas keraamika piire tungides vabade kunstide kõrvale.

Eestisse jõudis raku koos piiride avanemisega 1990. aastate alguses. Ka Haapsalu Kunstikooli ehitati Rootsi keraamikute poolt esimene raku ahi samal perioodil ja alates sellest ajast on igal suvel rakut põletatud. Kunstikooli õpetajad May ja Indrek käisid Rootsis rakukeraamika tehnikat õppimas ning alustasid raku tehnikas esemete valmistamist ja põletamist õpetama ka kooli õpilastele ja huvilistele täiskasvanutele.

Raku põletamisel ei olegi alati esmatähtis tulemus vaid tegevus ise – seltskond, nauding, põnevus ja rõõm õnnestunud tööst.

Ka sellel näitusel esinejatest on osa alustanud juba siis, kui toimus esimest korda raku põletamine kunstikooli hoovis.

Tööde autorid: May Aavasalu, Ursula Aavasalu, Aino Allkivi, Eva Esop, Ilme Kaaberma, Karin Kumel, Aide Leit-Lepmets, Sveta Malken, Katrin Murr, Tiiu Urma.

Näitus jääb avatuks kuni 21. juulini 2019.