Ants Roos (1941 – 2020) 80. juubeli mälestusnäitus

25.06.2021 - 11.07.2021
Näituse asukoht: Majasaal

Haapsalu kunstikooli majagaleriis on 25. juunist avatud Steni muinasjutuvõistluse looja, kunstnik Ants Roosi 80. sünniaastapäeva näitus.

Väljapanek koosneb kunstniku lese Ann Roosi kogus olevaist töist. Suurema osa moodustavad reisimuljete järgi valminud maalid – Toscana ja Capri, Rooma, Kreeka ja Pariisi ning Soome ja Ungari vaated. Roosid armastasid väga reisida ja suur hulk pastellmaale ongi sündinud just reisidel või sealt saadud muljete ajel. „Siin on kõike, aga Antsu lemmik oli siiski Itaalia,” ütles Ann Roos.

Kaugete paikade kõrvale mahub ka koduseid meeleolusid – Roosta, Laitse ja Pullapää, kus Roosid jalutamas käisid. Maalidest kiirgab rõõmu ja kergust, nagu seda kiirgas Roosist endastki.

Tegemist on Ants Roosi teise mälestusnäitusega, esimene mullu augustis koosnes erakogudest laenatud töist. „Seal oli üllatusi ka Ann Roosi jaoks,” meenutas Haapsalu kunstiklubi juht Aide Leit-Lepmets. Nii tänavuse kui ka mulluse näituse korraldas Ants Roosi mälestuseks Haapsalu kunstiklubi.

Ants Roos (3. august 1941 – 13. juuni 2020) saanuks tänavu 80.aastaseks. Koos abikaasa Ann Roosiga asutasid nad oma varalahkunud poja Steni mälestuseks 1993. aastal muinasjutuvõistluse. Kuni 2017. aastani oli võistluse korraldamine Rooside õlul, siis andsid nad selle üle lastekirjanduse keskusele.

Muinasjutuvõistluse algatamise ja korraldamise eest tänas Haapsalu linn 2012. aastal Ants ja Ann Roosi linna vapimärgiga,  2017 andis president neile Valgetähe V klassi teenetemärgi. Ants Roos oli aastakümneid kunstiklubi eestvedaja ja liige.

Ants Roos ei olnud kunsti õppinud. Kaasteelisest kunstniku Ülo Telgmaa sõnul oli Roos impressionist – muljelooja.

Ants Roosi mälestusnäitus jääb kunstikooli majagaleriisse kolmeks nädalaks.

Kaie Ilves
Lääne Elu