Anne Metsise moenäitus “Juurte juurde”

19.07.2023 - 06.08.2023
Näituse asukoht: Majasaal

Juurte juurde

See näitus on minu pühendus moe muutumisele läbi kolme põlvkonna naiste riietuse. Need on vanaema Ida (s 1900), ema Aino (s 1928), tütar Anne (s 1958), tütretütred Hanna (s 1986) ja Ida Marta (s 1994), kelle riietest on lähtutud, ainet võetud ja edasi loodud.  

Oma ema ja vanaema mäletan vabal ajal peamiselt näputööd tegemas. Võtan neilt snitti, aga omal moel – uuemal, trendikamal, mitte nii tõsisel. Kuid põlvest põlve edasi kantud õmblemise ja käsitööarmastus seob meid kõiki.

Näitust läbivaks lapitehnikamotiiviks sai vanaema lapitud hame, valmistatud kasinate olude kangapuuduses, kus isegi  lapsemähkmeid tuli voodilinade servadest käristada. Kujutlen heldimusega, kuidas ta kõige eest hoolitsemise kõrvalt omale alussärgi kombineeris. Praegu liigagi loosunglikuks kujunenud taaskasutuse teema oli tema jaoks paratamatus. Ka minu põlvkonnale on vanast uue tegemine enesestmõistetav olnud. Nii kaua kui masinaga õmmelda oskan, olen ema ja tädi kleitidest endale ümber teinud või meeste päevasärkidest, pearättidest ja taskurätikutest uusi riideid nuputanud.

Olles Haapsalust pärit, on juurte juurde tulekuks ka viieaastase intervalliga minu loomingu näitused, mille kodulinn on lahkelt vastu võtnud.

Käesolev on esmakordne, kus ainult rõivamoodi esitan.

Olen tänulikult kunstikooli galeriis, et pakkuda emotsioone ja moeinspiratsiooni ka teistele.

Anne Metsis

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.