Pamukkale maalinäitus “IDENTITEET”

21.08.2019 - 14.09.2019
Näituse asukoht: Hoovisaal

Kui elukäigus on jõudnud rajad lõpule – koolid lõpetatud, töökohustused riigi ees täidetud, ärid toimima pandud, lapsed suureks kasvatatud, kõik see, mis aitasid defineerida, kes ma olen – on aeg lasta toimunul minna ja asuda järgmisele avastusretkele, uue identiteedi otsingutele.

Alustasin maalimisega 2014, peale osalemist “Mandala maalikursusel” Marokos, kus juhendajaks oli Eric Grind (SWE). Ajavahemikul 2014-2019 maalisin enda erinevate mõtteviiside ja kujundite keeles, mis väljendasid nähtamatut maailma, kuid käesoleva aasta pimedatel jaanuaripäevadel hakkasin pikkamisi tajuma, et olen kaotanud suhte loovate jõududega ehk jõudnud seisakusse. Hüüdsin hingedele SOS ja signaalile vastas maalikunstnik ning kunstipedagoog Tõnu Talve.

Küsimusele, millisena Sa Terjet kohtasid ja mida Sa tegid, vastas Tõnu: “ Leidsin segaduses naise, kelle loomingus kujundid ja sümbolid olid kuidagi üksteise külge seisma jäänud nagu mootor. Ma siis natuke provotseerisin  ja proovisin mootorit käivitada. Soovitasin minna nägude kallale ja vaadata, mida näod räägivad ja siis järgnesid kehad. Kuidagi läks käima. Hakkas liikuma. Vahepeal valmis maal nädalas. Teemad tulid kuidagi loomulikult – autoportree, autoportree vastandvärvidega, mehe portree, meheportree vastandvärvidega. Nendel esimestel maalidel oli etteantud teostamise aeg 30 minutit, kuid suurte maalidega läks muidugi kauem. Muudkui lisasin gaasi ja peale seda kiirus stabiliseerus, tuul vihises ja hingamine oli taastunud.”

Minu jaoks oli Tõnu peenetundeline, osavõtlik ja julgustav “Käivitaja”, hingekeeles Meister. Tema toel olen ma eneses õnnestunud. Kui 2017 Pamukkale soolamäel (Türgi) tundsin “Küllastunud kohalolus” maali  ja looduskeskkonna ühtesulamist, misläbi minus sündis justkui uus identiteet, mis sai nimeks Pamukkale, siis tänavuse näitusega ma kinnitan, et selle aja jooksul on kõik mu ümber lagunenud ja jäänud vaid see, mis on tuum minu ümber – maal-ID.

Ma tänan oma armsaid teekonnakaaslasi Silver Vahtra, Ange Saar, Tiina Varatalu, Tõnu Talve, Andres Vihterpal, Karl Georg Krupp, Helen Krupp, Eric Markus Krupp, Eduardo Agni, Liis Jaaniste, tänu kellele sündmus Haapsalu hoovigaleriis on avatud kõigile. 

Olete oodatud sündmuse ettevalmistamises osalenutega kohtumisele 25. august kell 15:00-17:00. Muusikalist meeleolu loob Euroopas ringreisil viibiv kauaaegne rännukaaslane, lauja ja kitarrist Eduardo Agni (BRA). Romantiliste tekstiilidega soojendab keskkonda Ange Saar, kes on olnud osa minu katsumusest ja andnud sõbrannade vahelisele armastusele sügavuse. Näituse helikompositsioon, mille loojaks on Haapsalu juurtega kaugete aegade igikestev loominguline inspireerija ning minu loomingu mõtestaja Andres Vihterpal, jääb kõlama näituse lahtiolekuaegadel. Lõuendite ettevalmistamise, raamide valiku nõustamise, kogu protsessi mõistmise ja mõtestamise juures on olnud armastav ja hoidev Silver Vahtra, kelle nähtav ja nähtamatu osa sisaldub igas maalis.
Kohtumisele on lubanud tulla ka Tõnu Talve, Suur Hing minu ajaraamatus, kelle üllatav osa avaneb ikka kohalolus.

Terje Krupp