Nordplus õpirände projekti II osa: Haapsalu Kunstikooli õpilased Porvoos

Porvoo (Soome) ja Haapsalu Kunstikooli ühine Nordplus Junior õpirändeprojekt on ellu viidud. 

Projekti 2. etapina viibisid 20.-22. oktoobril 2023 Haapsalu Kunstikooli õpilased külas Porvoo kunstikoolil, kus ühiselt jätkati augustis Haapsalus alustatut: kuidas teha kunsti keskkonnasõbralikumalt. 

Esimese päeva ennelõunal tutvusime giidi juhendamisel imelise Porvoo vanalinnaga. Päeva teises pooles omandasime teadmised ja oskused, kuidas teha graafikat, kasutades taaskasutatud piimapakke, vees lahustuvaid õlivärve, hambaharju ning pastamasinat. Päeva lõpetas lõbus mängudeõhtu, mille käigus soojendasime üles suvel tekkinud sõprussuhted.

Teisel päeval külastasime Soomele omase mitmekesise loodusmaastikuga Virvik´i randa, kus saime ülesandeks jäädvustada kaamerasilmaga muinasjutulisi detaile loodusest, et tehtud fotosid siis hiljem Porvoo kunstikooli meediamajas töödelda ning täiendada joonistatud fantaasiategelastega. Tulemuseks digitaalne kunstiteos, mis keskkonnasäästlikust arvestades jäi seekord paberile trükkimata. Õpituba suunas mõtted ka digitaalse prügi vähendamisele, mistõttu kuulus säilitamisele vaid see üks ja parim looduses tehtud foto ning fantaasiapilt. 

Õpirände kolmanda tegevuspäeva märksõnaks oli “looduslikud värvid”. Oleme harjunud võtma riiulist guašši ja akrüülipudeleid, akvarelli-, pliiatsi- ja viltpliiatsikarpe ning ei oska arvatagi, et värve saab üpriski lihtsalt valmistada ka ise loodusest leiduvast. Lisades saadud värvidele sidrunhapet ja soodat on võimalik saadud toone veelgi muuta ning ka nende värvide lühiajaline säilitamine on täiesti võimalik.

Katsetades erinevaid saadud toone valmisid vahvad mustripaberid, mis ei leidnud oma kohta prügikastis, vaid mis omakorda kasutati ära paberlaternate valmistamisel.

Meie õpirände eesmärgiks oli luua ühine dokument “10 sammu kunstikoolidele, et olla keskkonnasõbralikumad”. Projekti 1. etapis olime selle koostamisega jõudnud poole peale. Kolmanda päeva õhtul võtsime veel õpilastega ette ühe kiire ajurünnaku ja panime paberile esimesest viiest paika pandud sammust erinevaid tegevusi, mis viiksid kunstikoole lähemale keskkonnasõbralikumale käitumisele. Juba õige pea saame nimetatud dokumenti jagada nii Eesti kui ka Soome kunstikoolide liidu liikmetele. 

Ei ole kahtlustki, et ühisprojektis osaledes saime oluliselt teadlikkumaks kunstitegevuse tulemusena tekkivatest ohtudest keskkonnale ja astusime suure sammu lähemale, et tulevikus end keskkonnasäästlikumalt loominguliselt väljendada. Kuid lisaks sellele lõime tugevad sõprussuhted Haapsalu ja Porvoo noorte vahel, mis loodetavasti viivad meid uute projektide ja põnevate taaskohtumisteni. 

Projekti I osa kohta (Porvoo õpilased Haapsalus) saad lähemalt lugeda siit.