Soome valguskunstniku Jyrki Sinisalo näitus “Skulptuurne valgus”

26.07.2023 - 13.08.2023
Näituse asukoht: Hoovisaal

PRESSITEADE 06.07.2023
PRESS RELEASE 06.07.2023

VALGUSKUNSTNIK PÖÖRDUB TAGASI OMA PERE JUURTE JUURDE

26.07.2023 avatakse Haapsalu Kunstikooli hoovigaleriis valguskunstnik Jyrki Sinisalo näitus “Skulptuurne valgus”. Näitus “Skulptuurne valgus” koosneb 14 eraldiseisvast valgusteosest. Näitus on avatud kuni 13.8.2023.

Jyrki Sinisalol on valgusvaldkonnas selja taga peaaegu 40 aastane karjäär. Viimastel aastatel on tema töid eksponeeritud muuhulgas Topeliuse galeriis Lux Helsinki raames aastal 2022 ja Laterna Magica galeriis aastal 2023. Samuti on ta osalenud mitmetel grupinäitustel.  Sinisalo on disaininud valgustuse ka mitmetele nuku- ja kõneteatri etendustele, viimati Helsingi Valtimonteatri Patricia Corneliuse näidendi jaoks 2023. aasta kevadel.

Valgus ja vari on Jyrki Sinisalo viis tajuda maailma. Valgus loob esteetilise jalajälje. Tähtis pole valguse hulk, vaid esteetiline kogemus. “Minu jaoks on oluline, et mu tööd oleksid dialoogis nendega, kes neid kogevad. Kunsti roll on midagi nähtavaks teha, liigutada ja mõtteid tekitada. Mind huvitab minu tööde poolt loodav täiesti unikaalne valgus ja esteetiline jalajälg. Minu töös on tervik ülioluline. Vorm tuleb alati peale valgust. Aga valgus vajab alati vormi. Minu väljakutse on leida õige kompositsioon valguse ja vormi vahel. Valgust ümbritsevad asjad toovad esile teose individuaalsuse. Valgus vajab tajumiseks alati objekti,” ütleb Sinisalo.

Skulptuurne valgus ja viiulid meenutavad kunstniku tööalast ajalugu mitme erineva nurga alt. Haapsalu näitusel on ka kaks selget isiklikku teemat. Kõik teosed on raamitud kastidesse. “Kastid toovad tagasi mälestused 20 aasta pikkusest tööajast Rohelise Õuna nukuteatris.  Kastid on nagu miniatuurne teater, mis sisaldab kogu mu elu,” ütleb Sinisalo.

Teine teema on jätkusuutlikkus. Kõik tööd on peamiselt tehtud taaskasutatud materjalidest. Elatud elu ja minevik on sellisel viisil teoste taustal elus. Kuigi teosed on isikupärased, loodab Sinisalo, et igaüks, kes neid kogeb, teeb teostest oma tõlgendused.

Haapsalu Kunstikooli galeriides on igal aastal olnud väga kvaliteetsed näitused. “On au olla selles seltskonnas ja tuua sellesse kontiinumisse esimene valguskunsti näitus. Kunstikooli hoovigalerii on loodud valguskunsti jaoks. Vana hoone loob minu näitusele suurepärase miljöö. Ma tahan eriliselt tänada Haapsalu Kunstikooli. Te võtsite mind väga soojalt vastu,” ütleb Sinisalo.

Minu ema suguvõsa juured on Vormsis.

Valguskunstnik Jyrki Sinisalo juured on Vormsi saare rannarootslaste aladelt pärit perekonnast. Tema ema isa, Hans Lindqvist, sündis Kersletis Vormsi saarel, majas nimega Mussas. Hans sai St Petersburgis kullassepa ja juveliiri hariduse. St Petersburgist põgenes Hans koos perega 1920. aastal revolutsiooni eest Soome. Ta oli sel ajal Eesti kodanik ega vahetanud kunagi oma kodakondsust. “Ring justkui sulgub”. Umbes 100 aastat tagasi tuli Hans Soome. Nüüd on minu kord tulla oma näitusega Eestisse, oma suguvõsa juurte juurde.”

Lisateabe saamiseks võtke ühendust Jyrki Sinisalo, +358 50 401 3475